bungee

O czym pamiętać uprawiając sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne stają się coraz bardziej popularne wśród poszukiwaczy mocnych wrażeń na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest to skok na bungee, rafting czy wspinaczka skałkowa, zajęcia te zapewniają przypływ adrenaliny i poczucie spełnienia, które trudno odtworzyć w innych formach rekreacji. O czym warto pamiętać, jeśli zaczyna się je trenować?

Od czego zacząć trenowanie sportów ekstremalnych?

Przede wszystkim nie rzucaj się od razu w tę dziedzinę. Najpierw potrenuj „zwykłe” dziedziny sportowe, żeby poprawić zarówno swoją ogólną sprawność i wydolność, jak i szeroko pojęta adaptację wysiłkową, czy odruchy i refleks. Dopiero z czasem, gdy Twoja adaptacja wysiłkowa wzrośnie, zacznij powoli przymierzać się do czegoś więcej. Dzięki temu Twoje przygotowanie fizyczne i psychiczne będzie lepsze, podatność na kontuzje mniejsza, a i doświadczenie sportowe nie pozostanie bez znaczenia. No i przede wszystkim zyskasz pewność, ze to coś dla Ciebie.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Zwróćmy jednak uwagę na to, że sporty ekstremalne, nawet dla osób mających doświadczenie z innymi sportami, to nadal dziedzina, w której łączymy mnóstwo znakomitej rozrywki z potencjalnym ryzykiem kontuzji. Co za tym idzie, z jednej strony warto się nimi zainteresować, bo przeżycia są niesamowite, ale dobrze jest też pomyśleć o polisach ubezpieczeniowych chroniących przed ewentualnymi skutkami urazów sportowych, czy zabezpieczających sprzęt sportowy.

A co do sprzętu – zawsze warto pomyśleć o tym dobrej jakości, dobrze dopasowanym do własnych możliwości i gabarytów, a także do warunków, w których będzie użytkowany. Co więcej, zawsze warto zainwestować w dobre ochraniacze.

Ale też sprzęt sam w sobie to nie wszystko – zawsze warto tez skorzystać ze wsparcia doświadczonego trenera, który pomoże wejść w świat danej dyscypliny sportów ekstremalnych, instruując pod kątem tego, na co uważać i jak się w danej dziedzinie rozwijać, by łączyć bezpieczeństwo z doskonałą zabawą.